underground zenei magazin

2017. július 23. 07:54 - Medvetarkó

Happy End

A munkahelyi stressz egészségügyi hatásairól való tudásunk sokat fejlődött az elmúlt évtizedek során, a fejlődés alapját a munkahelyi stressz elméletek megalkotása és azok empirikus tesztelése jelentette.  

Követelmény-kontroll modell
A követelmény-kontroll modell Karasek nevéhez fűződik (Karasek 1979). A karaseki modell feltételezése szerint önmagában a munkahelyi terhelés nem feltétlenül vezet feszültségi állapothoz, ha a munkahelyi körülmények megfelelőek a követelmények teljesítéséhez. A Karasek-modell feltételezi, hogy a munkahelyi stressz a munka két meghatározó alapjellemzőjének egymáshoz való viszonyából fakad: a követelményekből és a kontrollból.

 

Követelményeken a modell a munkakörnyezetben jelenlevő pszichológiai stresszorokat érti. Például a feszített munkatempó, az időnyomás, megterhelő munka, a különböző és egymásnak ellentmondó elvárások.

A kontrollnak két összetevője van. Egyik összetevője a képességek feletti kontrollra vonatkozik, amely azt vizsgálja, hogy a dolgozónak lehetősége nyílik-e arra, hogy képességeit és készségeit kamatoztassa munkája során, új dolgokat tanuljon, kreativitását használja. Másik összetevő a a munkakörülményekre vonatkozó döntési jogköröket foglalja magában. Például van-e beleszólása abba a munkavállalónak, hogy milyen módon és tempóban végzi munkáját, hogyan teljesíti a rá váró feladatokat.

Happy End.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://rohatnad.blog.hu/api/trackback/id/tr412681853

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
underground zenei magazin
süti beállítások módosítása